• SINAGOGA "ILONA VAJS"
  Illona Weiss Synagogue
 • MULTIMEDIJALNA SALA
  Conference room
 • JEVREJSKI KULTURNI CENTAR "ARIE LIVNE"
  Jewish Cultural Center "Arie Livne"
petak, 08 septembar 2017 16:07

ODRŽANA KULTURNA MANIFESTACIJA “DANI IZRAELA I JEVREJSKE KULTURE BANJA LUKA 2017”

Autor
ocijeni
(1 glas)

 KULTURA SPAJA I JAČA ODNOSE MEDJU LJUDIMA

Jevrejska opština Banja Luka i Jevrejski kulturni centar “Arie Livne” su treću godinu zaredom organizatori kulturne manifestacije “Dani Izraela i jevrejske kulture”. Podsjetimo, Evropski dani jevrejske kulture su se počeli da obilježavaju 1996.godine u Alzasu, u Francuskoj kao vrlo uspješna lokalna manifestacija. Do 1999. godine se ovaj kulturni dogadjaj proširio na cijelu Francusku, Njemačku, Švicarsku, Italiju, Španiju, a 2000.godine je i zvanično postala evropska manifestacija koja se održava i u Bosni i Hercegovini.
U Kulturnom centru Banski dvor je 29.08. 2017.godine trio “ Rubeinstein Klezmer Project”, koji čine tri vrsna muzičara, Ya,akov Rubeinstein iz Izraela (violina), Almir Mešković (harmonika) i Frano Y Martinčević Kolonomos (klavir) održan gala koncert kojim je zvanično otvorena kulturna manifestacija “Dani Izraela i jevrejske kulture Banja Luka 2017”. Publika je imala priliku da čuje bravurozno izvodjenje sefardske, ladino, makedonske muzike, sevdalinki.
Muzički ansambl “ Rubeinnstein Klezmer Project” je bio gost u JKC “Arie Livne”, u januaru ove godine i svakako treba reći da, Ya,akov Rubeinstein, koji je tvorac projekta, slovi za muzičara poznatog i priznatog u svim svjetskim, muzičkim krugovima. Klavirista, Frano Y Martinčević Kolonomos je školovanje započeo sviranjem klavira, a talenat je razvijao na svim vrstama klavijatura na Norveškoj akademiji u Oslu. O magistru harmonike Almiru Meškoviću stručnjaci kažu, da je riječ o mladom muzičaru koji je jedan medju najboljima na tlu bivše Jugoslavije kada je o ovom instrumentu riječ.
Direktor JKC “ Arie Livne” Djordje Mikeš je rekao, da je riječ o kulturnom dogadjaju od velikog značaja za grad Banja Luku, Republiku Srpske i šire.
“ Mi, moji saradnici u kulturnom centru, članovi Jevrejske opštine Banja Luka stalno naglašavamo, da JKC “Arie Livne” jeste ustanova koja njeguje jevrejsku kulturu, tradiciju, običaje, ali je akcenat na onom “kulturna”. To znači, da su u naš centar dobrodošli pripadnici svih religija i uvijek smo tu da podržimo projekte koji su od opšteg kulturnog značaja. Moram da se zahvalim što su kabinet Predsjednika Republike Srpske, Gradska uprava Banja Luka prepoznali značaj manifestacije i podržali njenu organizaciju”.
Ministar prosvjete i kulture Dane Malešević je izrazio veliko zadovoljstvo što je grad postao bogatiji za još jedan značajan kulturni dogadjaj.
“ Mislim da je ovo što se večeras dogadja u Banskom dvoru za pozdraviti. Naime, oni koji nemaju priliku da posjete Izrael i upoznaju se se tamošnjom kulturnom baštinom, evo, u Banja Luci mogu da nešto vise saznaju. U JKC “Arie Livne” će prvog septembra, prezentovanjem projekta čiji su autori nastavnici Osnovne škole “Ivo Andrić” Banja Luka, posjetioci imati priliku da saznaju još vise o kulturi jevrejskog naroda i ja sam ponosan na to. Jer, nastavnik koji je snimio dokumentarni film, zajedno sa svojim učenicima, je bio u školi Holokausta, u Jerusalemu i to je jedan od prvih koraka naše škole ka uspostavljanju saradnje izmedju Republike Srpske i Izraela kada je riječ o nastavnom procesu. Nadam se da će toga biti daleko vise i da će i ovogodišnji polaznici škole u Jerusalemu dati svoj puni doprinos, da se o stradanju jevrejskog naroda, ali i srpskog i romskog gleda na jedan drugi način. Važno je da, se koristi ona ista metodologija koju koriste Jevreji u Jadvašemu. Sve to bi trebalo da rezultira izgradnjom Memorijalnog centra u Gradini te da ćemo do tog trenutka prikupiti dosta materijala i da će naši mladi ljudi, na jedan pravilan način, početi da promišljaju o stradnju dva naroda u Drugom svjetskom ratu i na jedan drugačiji način da svoja promišljanja i spoznaje prenose na buduće generacije.“
Ministar Malešević je rekao i to, da će se sa školovanjem nastavnog kadra, projektom započetim prije nekoliko godina, nastaviti i da će se u narednoj godini nastojati da potpiše memorandum o saradnji sa Jadvašemom.
„Ministarstvo će da finansira put u Izrael, a Jadvašem će preuzeti neke druge troškove tako da zaista možemo da budemo sretni što će naši profesori imati priliku da uče, a u čemu je najbitnija metodologija. Ove godine smo slali profesore sa Filozofskog fakulteta i jako smo zadovoljni na koji način su prenijeli svoja saznanja studentima“

 • 052
 • 051
 • 050
 • 049
 • 048
 • 047
 • 046
 • 045
 • 044
 • 043
 • 042
 • 041
 • 040
 • 039
 • 038
 • 037
 • 036
 • 035
 • 034
 • 033
 • 032
 • 031
 • 030
 • 029
 • 028
 • 027
 • 026
 • 025
 • 024
 • 023
 • 022
 • 021
 • 020
 • 019
 • 018
 • 017
 • 016
 • 015
 • 014
 • 013
 • 012
 • 011
 • 010
 • 009
 • 008
 • 007
 • 006
 • 005
 • 004
 • 003
 • 002
 • 001

PREZENTOVANJEM PROJEKTA NASTAVNIKA OSNOVNE ŠKOLE “ IVO ANDRIĆ” I IZLOŽBOM FOTOGRAFIJA OSKARA TAUBERA ZATVORENA KULTURNA MANIFESTACIJA “DANI IZRAELA I JEVREJSKE KULTURE”

Prvog septembra 2017.godine, u Jevrejskom kulturnom centru “ Arie Livne” su posjetioci imali priliku da se upoznaju sa životom jevrejskog naroda za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, tokom Drugog svjetskog rata i sve do 2000.godine, izgradnje države Izrael zahvaljujući fotografijama Oskara Taubera koji je u nasledje ostavio 17.000 svojih projekcija.
Oskar Tauber je kroz objektiv svog fotoaparata bilježio sve važne dogadjaje u pomenutim periodima: egzodus, sportske dogadjaje, stvaranje države Izrael, tegobe izbjeglištva i mnoga druga dogadjanja. Rodjen je 1909.godine u Zagrebu, a prije Drugog svjetskog rata je bio uspješan atletičar i skijaš. Uhapšen je nakon okupacije Jugoslavije, ali je 1942.godine pobjegao u Italiju zajedno sa suprugom Sarajkom, Senkom Finci i priključio se partizanskom pokretu. Nakon završetka rata odlazi u Palestinu, a od 1950.godine radi kao saradnik ili profesionalni fotograf za izraelske novinske kuće i svjetske časopise. Umro je u Italiji 2000.godine.

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017
 • 018
 • 019
 • 020
 • 021
 • 022
 • 023
 • 024
 • 025
 • 026
 • 027
 • 028
 • 029
 • 030
 • 031
 • 032
 • 033
 • 034
 • 035
 • 036
 • 037
 • 038
 • 039
 • 040
 • 041
 • 042
 • 043

KOMADIĆ ANINOG NEBA

Nakon izložbe Oskara Taubera su nastavnici Osnovne škole “Ivo Andrić” organizovali predavanje pod nazivom “ Komadić Aninog neba”, koji su u poslednjih osam mjeseci, kroz analizu knjige “Dnevnik Ane Frank”, zajedno sa svojim učenicima realizovali projekat koji je od velikog značaja za razumjevanje istorijskih dogadjaja u Drugom svjetskom ratu te onog kroz šta je prošao jevrejski narod. Nakon predavanja je prikazan dokumentarni film koji su snimili učenici istorijske sekcije i koji govori o životu stanovnika Banja Luke u toku Drugog svjetskog rata.
Direktor JKC “Arie Livne” Djordje Mikeš je pozdravio nastavno osoblje OŠ “Ivo Andrić” i zahvalio na saradnji.
“ Mi pokušavamo da znanja o sudbini jevrejskog naroda tokom Drugog svjetskog rata od strane naših prijatelja, saradnika, dobiju priliku da se pokažu u našem kulturnom centru. U tom našem pokušaju svakako moram da se zahvalim nastavnom osoblju OŠ “Ivo Andrić”. Oni su bili naši gosti već jednom, kada je održan nastavni čas o Ani Frank i želim da im poželim dobrodošlicu i ovu veče i naglasim, da će ovakvih susreta još biti na obostrano zadovoljstvo”
Nastavnica srpskog jezika Dragana Trebovac, koja je zajedno u saradnji sa koleginicom Eneom Hotić, autor projekta pod nazivom “Komadić Aninog neba” je podsjetila prisutne na nastavni čas koji je održan 03.04. 2017. godine u JKC “Arie Livne” i koji je, kako reče, ostavio veliki utisak na sve prisutne.
“Čas smo počeli tako što smo pročitali pjesmu koja se zove “ Jerusalem od zlata” čiji je autor Naomi Šefer, a procitaću vam i večeras.
“Čist planinski vazduh kao vino i miris borova, nošen vihorom sumraka dok odjekuju zvona. I dok spavaju drvo i kamen uhvaćeni snom usamljenog grada sa tvrdjavom u srcu.
Jerusalem od zlata, bronze i svjetla violinom svojom tvoje pjesme svira. Vratili smo se izvorima vode, trgovima i pijacama dok se u starom gradu zvuk broda čuje što zove ka zidu plača”
Nastavnica književnosti, Enea Hotić se zahvalila JKC “Arie Livne” koji je prepoznao značaj projekta koji stvara i jača most prijateljstva.
“ Povod da se napravi i jača most prijateljstva izmedju OŠ “Ivo Andrić” i centra jeste jedna nedovršena priča, a to je priča o Ani Frank. Vi ćete vjerovatno reći, pa svi pričaju o Ani Frank, ali o njoj pričaju svi na svoj način. Ono što treba biti zajedničko svim tim vidjenima o njoj jeste, da je ona bila zarobljena. Da nije mogla da se razvija kao današnja djeca, ali da je pokazala da um ne može biti zarobljen, misli, osjećanja. Dakle, mi smo pokušali da rasvijetlimo život Anin iz jednog drugog ugla. Da kroz umjetnost, književnost djeci osnovnoškolskog uzrasta pričamo o Holokaustu. Da to ne budu brojke, jer se iza tih brojeva kriju imena i pojedinačne sudbine. Tako da su naši učenici o Ani Frank pričali i saznavali na jedan sasvim drugi način”.

pogledano 4825 puta Zadnji put promjenjen petak, 08 septembar 2017 16:36